Ankara
07 May 2007
ODTܒlüler çocukları unutmadı

(KS GaziTurkce)

0-8 yaş arasının çok önemli önemli olduğunu vurgulayan ÇAT Başkanı ve ODTÜ Okul Öncesi Eğitimi Üçüncüsü sınıf öğrencisi Necmettin Meletli, "Bu zamana kadar eğitimle ilgili bir çok öğrenci topluluğu kuruldu. Ama hem ülkemizde hem de üniversitelerde okul öncesi ihmal ediliyor. Biz bu boşluğu doldurmak için ÇAT’ı kurduk" dedi.

EĞİTİM alanında bir çok ilke imza atan ODTܒde bu kez öğrenciler Başkent’in ilk okul öncesine yönelik öğrenci topluluğunu oluşturdular. ODTÜ Okul Öncesi Eğitimi bölümünde okuyan öğrenciler, Başkent’in okul öncesine yönelik ilk öğrenci kulübü olan Çocuk Aklı Topluluğu’nu (ÇAT) kurdular.

0-8 yaş arasının çok önemli önemli olduğunu vurgulayan ÇAT Başkanı ve ODTÜ Okul Öncesi Eğitimi üçüncüsü sınıf öğrencisi Necmettin Meletli, "Bu zamana kadar eğitimle ilgili bir çok öğrenci topluluğu kuruldu. Ama hem ülkemizde hem de üniversitelerde okul öncesi ihmal ediliyor. Biz bu boşluğu doldurmak için ÇAT’ı kurduk" dedi.

Okul öncesi eğitimin çocuğun geleceğini etkilediğini söyleyen Meletli, ÇAT’ı kurma nedenlerini şöyle anlattı:
http://preview.hurriyet.com.tr/preview/image.aspx?picid=3318896
"Ülkemizde maalesef okul öncesi eğitim ihmal ediliyor. Üniversitelerde de eğitimle ilgili topluluklar var ama okul öncesi pek düşünülmemiş. Biz bu eksikliği doldurmak için Çocuk Aklı Topluluğu’nu kurduk. Okul öncesi eğitiminde öncelikle ailelere çocuğun bir birey olduğunu anlatmaya, çocukların da birey gibi hissetmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Çünkü 0-8 yaş arası çocuğun geleceğini belirleyen, gelecekteki davranışlarını bire bir etkileyen bir dönem."

İNŞAAT FİRMALARINDAN BİR RİCA

100’e yakın aktif üyeyle kurulamalarının üzerinden yalnızca iki ay geçmesine rağmen çok sayıda etkinlik yaptıklarını söyleyen Meletli sözlerine şöyle devam etti:

"ÇAT’ın ilk etkinliği Üstün Dökmen’le oldu. "Çocukla İletişim" adlı söyleşisine çok sayıda aile katıldı. Ailelere yönelik ’cinsel kimlik kazanımı’ konusunda seminer yaptık. Ailelerin katılımı bizi çok sevindirdi. Bunun dışında Ankara merkeze 170 kilometre uzaktaki Evren Kasabası’na giderek oradaki Eti Holding İlköğretim okulu 1 ve 2. sınıflardaki çocuklarla beraber zman geçirdik. O çocukların okul öncesi eğitimine ne kadar ihtiyaçlarının olduğunu gördük. Altındağ’lı 80 çocuktan ’Kendinizi mutlu hissettiğini anlar’ konulu resim yapmanızı istedik. Sonra bu resimler ODTÜ Vişnelik Tesisleri’nde sergiledik. Resimleri yapan çocukları Vişnelik tesislerimize getriip yaptıklarını gösterdik. Onlarla çeşitli aktiviteler yaparak keyifli bir gün geçirmelerini sağladık. Biz bu aktiviteleri hep kendi imkanlarımızla yapmaya çalışıyoruz. Bu noktada bize SMG Yayıncılık yardımcı oluyor. Çalışmalarımızı hızlandırmak için inşaat firmalarının kullanmadıkları bir konteynırı bize vermelerini istiyoruz. Çocuklar için topladığımız oyuncakları ve kitapları o konteynıra koymak istiyoruz. Bunun dışında da özellikle oyuncak yardımı yapmak isteyen firmaların bize ulaşmalarını bekliyoruz.

Okul Öncesi Eğitim Kongresi için Sivas’a giden ODTÜ ÇAT üyesi öğrenciler bu kongrenin Ankara’da yapılması için çaba gösterdiklerini de söylediler. ÇAT’a ulaşmak ve çocuklara yardımcı olmak isteyenler www.cocukakli.odtu.edu.tr internet adresinden ayrıntılı bilgi alabiliyor.